Ուսումնասիրության և զարգացման պատմությունը
Թեղուտ գյուղից հարավ-արևելք գտնվող Մանստև կիրճի քվարցային հանքերակներում մոլիբդենի դրսևորումների առկայությունն առաջին անգամ հայտնաբերվել է 1930-ականների երկրորդ կեսին:
1956-1959 թվականներին իրականացված որոնողահանութային աշխատանքները հաստատել են նշված տարածքում պղնձամոլիբդենային հանքաքարերի զգալի կուտակումը:
Երկրաբանահետախուզական աշխատանքները, որոնք հանգեցրին հանքավայրի հայտնաբերմանը, սկսվել են 1970-ական թվականներին եւ շարունակվել 20 տարի.
- 1972թ. հորատանցքերով երկրաքիմիական անոմալիաների ստուգումը թույլ տվեց բացահայտել պղնձամոլիբդենային հանքաքարերի զգալի կուտակումներ և որոշել Թեղուտի հանքավայրի առավել հեռանկարային` Կենտրոնական տեղամասը Կենտրոնական, իսկ օքսիդացման գոտում` փիրուզագույն հանքայնացումը:
- 1976-1978թթ. Թեղուտի Կենտրոնական հանքավայրի որոնողագնահատման աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվել է բավականին մեծ, անկանոն ձևի հանքային մարմին, որը ներծծված է հանքաքարեր պարունակող տարորոշված հանքերակների և երակիկների խիտ ցանցով:
- 1979-1991 թվականներին իրականացվել է տեղամասի նախնական երկրաբանական հետախուզում, տրվել է հանքավայրի երկրաբանական գնահատում և Խորհրդային Միության պաշարների պետական հանձնաժողովը` համաձայն N 11074 արձանագրության, հաստատել է մոտ 454 միլիոն տոննա հանքաքարի պաշարներ մինչև 590 մ հորիզոն:
2006թ. Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման նպատակով ստեղծվել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն:
2006-2014թթ. ընթացքում «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն իրականացրել է լայնածավալ նախագծային և շինարարական աշխատանքներ, իսկ 2014թ. դեկտեմբերի 20-ից Ընկերությունը սկսել է Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը և օգտակար հանածոների արդյունահանումը:
2018 թվականին «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն իրականացրել է վտանգավոր արդյունաբերական օբյեկտների կոնսերվացում և 1,5 տարով կասեցրել հանքաքարի արդյունահանումն ու վերամշակումը:
2019 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին Ընկերությունն իրականացրել է վերանորոգման-վերականգնման և գործարկման-կարգաբերման աշխատանքներ, իրականացրել է վտանգավոր արդյունաբերական օբյեկտների ապակոնսերվացում, ստացել է ԼՀԿ վերագործարկման թույլտվություն, վերսկսել է հանքավայրի շահագործման և հանքաքարի արդյունահանման արտադրական գործունեությունը ՝ տարեկան 7 միլիոն տոննա հանքաքար արտադրողականությամբ:

История изучения и развития
Наличие проявлений молибдена в кварцевых жилах ущелья Манстев, расположенного к юго-востоку от села Техут, впервые было обнаружено во второй половине 1930-х годов.
Поисково-съемочные работы, проведенные в 1956-1959 годах, подтвердили значительное скопление медно-молибденовых руд на данной территории.
Геологоразведочные работы, приведшие к открытию месторождения, начались в 1970-х годах и продолжались в течение 20 лет.
- Проверка геохимических аномалий с помощью скважин в 1972 году позволила выявить значительные скопления медно-молибденовых руд и определить наиболее перспективный — Центральный участок Техутского месторождения, а в зоне окисления — бирюзовую минерализацию.
- В ходе поисково-оценочных работ на Центральном участке Техутского месторождения в 1976-1978 годах было обнаружено довольно крупное рудное тело неправильной формы, пронизанное густой сетью дифференцированных жил и прожилков, содержащих руду.
- В период с 1979 по 1991 год была проведена предварительная геологическая разведка участка, дана геологическая оценка месторождения, и Государственная комиссия по запасам СССР, согласно протоколу № 11074, утвердила запасы руды в объеме около 454 миллионов тонн до горизонта 590 м.
В 2006 году для эксплуатации Техутского медно-молибденового месторождения было создано ЗАО «Техут».
В период 2006–2014 гг. ЗАО «Техут» провело масштабные проектные и строительные работы, а с 20 декабря 2014 года Компания приступила к эксплуатации Техутского месторождения и добыче полезных ископаемых.
В 2018 году ЗАО «Техут» провело консервацию опасных производственных объектов и на 1,5 года приостановило добычу и переработку руды.
В апреле-мае 2019 года Компания провела ремонтно-восстановительные и пусконаладочные работы, осуществила расконсервацию опасных производственных объектов, получила разрешение на перезапуск ГОК-а (Горно-обогатительного комбината) и возобновила производственную деятельность по эксплуатации месторождения и добыче руды с мощностью 7 миллионов тонн руды в год.