Աշխատանքի անվտանգություն և առողջություն
«Թեղուտ» ՓԲ Ընկերությունը (այսուհետ՝ Ընկերություն) շահագործում է Թեղուտի լեռնահանքային համալիրը՝ արդյունահանելով հանքաքար և արտադրելով պղնձի ու մոլիբդենի խտանյութեր։ Ընկերության ղեկավարությունը հաստատակամ է իր գործունեությունն իրականացնել կայուն զարգացման սկզբունքներին համապատասխան և Ընկերության աշխատակիցների, կապալառուների համար ապահովել՝
- Անվտանգ աշխատանքային պայմաններ և առողջ միջավայր,
- Վնասակար ու վտանգավոր գործոնների ազդեցության նվազեցում կամ բացառում,
- Անհատական և հավաքական պաշտպանության միջոցների տրամադրում,
- Պարբերական բժշկական զննությունների իրականացում,
- Անվտանգ և առողջ միջավայր
- Անվտանգության կանոնների պարտադիր պահպանում,
- Աշխատանքից հրաժարվելու իրավունք, եթե այն անմիջական վտանգ է սպառնում կյանքին կամ առողջությանը,
Փոխհատուցում դժբախտ դեպքերի և մասնագիտական հիվանդությունների համար, եթե դրանք հետևանք են Ընկերության ղեկավարման թերացման:
Նշում. Մենք հանձնառու ենք ապահովել առողջ և անվտանգ պայմաններ նաև Ընկերության տարածք մուտք գործող բոլոր այցելուների համար: Ընկերության ղեկավարությունը պատրաստակամ է իր տարածքում գործող բոլոր արտադրական վտանգավոր օբյեկտներում ստեղծել վթարների կանխարգելման և մարդկանց պաշտպանության համակարգ՝ իրավական, տեխնիկական և կազմակերպչական միջոցառումների համալիրի միջոցով, որը ներառում է.
- Արտադրական վտանգավոր օբյեկտների շահագործման կանոնների սահմանում,
- Արտադրական սարքավորումների տեխնիկական փորձաքննության իրականացում,
- Վթարների ռիսկերի գնահատում և նվազեցում,
- Աշխատողների ուսուցում և գիտելիքների ստուգում,
- Օրենսդրական նորմերի և պահանջների պահպանում,
- Պետական տեխնիկական հսկողության ապահովում և վկայագրում,
Արտադրական ներքին վերահսկողության իրականացում ստորաբաժանումներում:
Այս նպատակների իրագործման համար Ընկերությունը հանձնառու է ներդնել Առողջության, աշխատանքի պահպանության և արդյունաբերական անվտանգության (ԱԱՊԱԱ) կառավարման համակարգ: Այն ենթակա է շարունակական վերանայման և բարելավման՝ աշխատակիցների պարբերական իրազեկման, նրանց հմտությունների զարգացման և բարելավման գործընթացներում ակտիվ ներգրավման միջոցով:
Ի լրումն ՀՀ օրենսդրության պահանջների՝ Ընկերությունը պարտավորվում է իր գործունեությունը համապատասխանեցնել ISO 45001 ստանդարտի պահանջներին:
ԱԱՊԱԱ համակարգը պարբերաբար վերանայվելու և բարելավվելու է՝ աշխատակիցների իրազեկման, նրանց հմտությունների զարգացման և բարելավման գործընթացում ներգրավման միջոցով: Գործունեության օբյեկտիվ պայմանների փոփոխություններին սույն քաղաքականության համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով՝ դրանում սահմանված նպատակները, խնդիրները և կառուցվածքը պարբերաբար կվերանայվեն ղեկավարության կողմից:
Սույն քաղաքականությունը հանդիսանում է հրապարակային փաստաթուղթ։ Այն տեղադրված է Ընկերության պաշտոնական կայքում և մատչելի է բոլոր շահառուների համար։

ПОЛИТИКА В ОБЛАСТИ ОХРАНЫ ЗДОРОВЬЯ, БЕЗОПАСНОСТИ ТРУДА И ПРОМЫШЛЕННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ
ЗАО «Техут» (далее – Компания) эксплуатирует Техутский горно-обогатительный комплекс, добывая руду и производя медный и молибденовый концентраты. Руководство Компании твердо намерено осуществлять свою деятельность в соответствии с принципами устойчивого развития и обеспечивать для сотрудников Компании, подрядчиков:
- Безопасные условия труда и здоровую окружающую среду;
- Снижение или исключение воздействия вредных и опасных факторов;
- Предоставление средств индивидуальной и коллективной защиты;
- Проведение периодических медицинских осмотров;
- Безопасную и здоровую среду;
- Обязательное соблюдение правил безопасности;
- Право отказаться от работы, если она представляет непосредственную угрозу жизни или здоровью;
Компенсацию за несчастные случаи и профессиональные заболевания, если они явились следствием недостатков в управлении Компанией.
Примечание. Мы обязуемся обеспечивать здоровые и безопасные условия также для всех посетителей, находящихся на территории Компании. Руководство Компании готово создать на всех производственных опасных объектах, действующих на ее территории, систему предотвращения аварий и защиты людей посредством комплекса правовых, технических и организационных мер, включающих:
- Установление правил эксплуатации производственных опасных объектов;
- Проведение технической экспертизы производственного оборудования;
- Оценку и снижение рисков аварий;
- Обучение работников и проверку их знаний;
- Соблюдение законодательных норм и требований;
- Обеспечение государственного технического надзора и сертификации;
Осуществление внутреннего производственного контроля в подразделениях.
Для достижения этих целей Компания обязуется внедрить систему управления охраной здоровья, безопасностью труда и промышленной безопасностью (СУОЗБП). Она подлежит постоянному пересмотру и совершенствованию путем периодического информирования работников, развития их навыков и активного вовлечения в процессы улучшения.
В дополнение к требованиям законодательства РА, Компания обязуется привести свою деятельность в соответствие с требованиями стандарта ISO 45001.
Система СУОЗБП будет регулярно пересматриваться и совершенствоваться путем информирования работников, развития их навыков и вовлечения в процесс улучшения. Для обеспечения соответствия данной Политики изменениям объективных условий деятельности, установленные в ней цели, задачи и структура будут периодически пересматриваться руководством.
Настоящая Политика является публичным документом. Она размещена на официальном сайте Компании и доступна для всех заинтересованных сторон.